6 grudnia powszechnie kojarzony jest z dniem Świętego Mikołaja. Nie każdy jednak wie, że w tym dniu obchodzimy również inne, nietypowe święto – Dzień Anioła.
Anioł (z j. grec. ánhielos, czyli „posłaniec”) charakteryzowany jest jako byt duchowy, który służy i na różne sposoby wypełnia zamysły Boga. Postać anioła występuje w wielu religiach: judaizmie, chrześcijaństwie czy islamie. Jednak pierwsze wyobrażenia aniołów istniały już w starożytności.
Ciekawostka – w religiach starożytnego Egiptu i Babilonii istniały całe zastępy duchów i istot, będących pośrednikami między bogami a człowiekiem. Często przedstawiano je jako uskrzydlone zwierzęta z ludzkimi twarzami oraz przypisywano pewien rodzaj cielesności, np. odczuwały głód i pragnienie.
W chrześcijaństwie anioły często występują w Starym Testamencie. Jednak Biblia niewiele mówi o ich naturze i rodzajach. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Ojcowie Kościoła nie byli zgodni co do natury aniołów. Ostatecznie sprawę rozstrzygnął św. Augustyn, który stwierdził, że „Anioł oznacza funkcję, nie naturę. […]. Przez to czym jest, jest duchem, a przez to co wypełnia, jest aniołem”.
Ciekawostka – w tradycji katolickiej anioły zostały uporządkowane zgodnie z pełnioną funkcją w zastępy, czyli chóry anielskie. Wyodrębniono chóry: Serafinów, Cherubinów, Tronów, Panowania, Mocy, Potęgi, Zwierzchności, Archaniołów oraz Aniołów – opiekunów ludzi.
W religii chrześcijańskiej główną funkcją aniołów jest gloryfikacja Boga oraz pośredniczenie pomiędzy stwórcą a ludźmi. Aniołowie często wyobrażani są jako opiekunowie ludzi, którzy zanoszą ich modlitwy przed oblicze Boga, oznajmiają ludziom jego wolę, a także pomagają podjąć właściwą decyzję.
Ciekawostka – historia aniołów ma również swoją ciemną stronę – Biblia wspomina o upadłych aniołach, którzy pod przewodnictwem Szatana sprzeciwili się bożemu nakazowi służenia ludziom, za co zostali wygnani z nieba.
Źródło informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Anioł ; https://bimkal.pl/kalendarz/dzien-aniola
Grafika: https://pixabay.com/pl/