Wisława Szymborska, właśc. Maria Wisława Szymborska-Włodek – polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), dama Orderu Orła Białego.
Szymborska należy do pisarzy, dla których formującym doświadczeniem była wojna. Próba poradzenia sobie z rozpadem rzeczywistości jest punktem wyjścia tej poezji i podłożem jej późniejszych poszukiwań. Ukazuje to jeden z wczesnych wierszy bez tytułu, zaczynający się od słów: „Świat umieliśmy kiedyś na wyrywki”.
Poetka wydała 13 tomików wierszy: „Dlatego żyjemy” (1952), „Pytania zadawanie sobie” (1954), „Wołanie do Yeti” (1957), „Sól” (1962), „Sto pociech” (1967), „Wszelki wypadek” (1972), „Wielka liczba” (1976), „Ludzie na moście” (1986), „Koniec i początek” (1993, 1996), „Chwil” (2002), „Dwukropek” (2005), „Tutaj” (2009) …
Wisława Szymborska uważana była za osobę bardzo skromną. Pomimo wielkiej międzynarodowej sławy bardzo nienawidziła rozgłosu i tylko nielicznych wpuszczała z butami w swoje życie prywatne. Ceniła przede wszystkim spokój. Unikała wywiadów i wydarzeń, co było szczególnie trudne po zdobyciu Nagrody Nobla. Podobno po uzyskaniu tej prestiżowej nagrody w wyniku rozgłosu zamknęła się na dwa lata i nie była w stanie napisać ani jednego wiersza.
Ciekawostki :
- Wisława Szymborska tak naprawdę nazywała się Maria Wisława Anna Szymborska (później Szymborska-Włodek), ale na co dzień posługiwała się swoim drugim imieniem. Rodzina zwracała się do niej Ichna, co było zdrobnieniem od Marii.
- Po wybuchu II wojny światowej Wisława Szymborska zaczęła pracować na kolei (jako urzędniczka), aby uniknąć wywiezienia na roboty w głąb Rzeszy lub do obozu pracy.
- Pomimo literackich sukcesów i niebywałego talentu prywatnie nazywano ją wielką fanką kiczu. Uwielbiała nieskomplikowane perypetie rozgrywające się w telewizyjnych serialach, zbierała stare pocztówki i czasopisma, różne bibeloty czy gadżety. Z każdej podróży przywoziła jakieś drobiazgi i obdarowywała nimi znajomych.
- Wisława Szymborska dostała propozycję napisania dla Edyty Górniak tekstu piosenki, jednak odmówiła. Nie wiadomo, czy zrobiła to ze względu na stosunek do piosenkarki, czy po prostu nie chciała tworzyć tekstów piosenek.
- Wisława Szymborska za najwybitniejszego polskiego poetę uważała Bolesława Leśmiana. Ceniła również mocno twórczość Czesława Miłosza.
- Szymborska była wielką fanką Andrzeja Gołoty. Nigdy jednak nie spotkała go osobiście.
- Jej ulubionym serialem była „Niewolnica Izaura”.
- Nigdy nie ukończyła studiów – przyczyną była zła sytuacja finansowa poetki.
źródło fotografii: